AKTUALNOŚCI   2013-2014

Ważne!

     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się 1 września:
godz.   9:00 —    klasy 4 - 6
godz. 11:00 —    klasy 1 - 3

Ważne! Wykaz podręczników 2014/2015

     W zakładce Pliki do pobrania zamieszczony został plik dotyczący wykazu podręczników na rok szkolny 2014/2015.
Prosimy o zapoznanie się z wykazem.

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

     Dnia 27 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste i wyjątkowe zakończenie roku szkolnego połączone z zakończeniem termomodernizacji naszej placówki. Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście w tym Prezydent Miasta Dąbrowa GórniczaZbigniew Podraza. Uczniowie szkoły zaprezentowali się w wokalnym programie artystycznym. Wystąpili soliści: Martyna Szczęsna, Aleksandra Molisak, Martyna Brzozowska, Dominika Bławat, Wiktoria Gawor, Małgorzata Trela, Nicolas Mańka, Antoni Madura, Wiktoria Kita, Oliwia Bubel oraz chór z klasy I b i III a. Tło dla występujących stanowiła imponująca prezentacja slajdów. Zgromadzeni obejrzeli zdjęcia starej i nowej szkoły, uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 21, Urzędu Miejskiego, pracowników firmy „Piaskowski”, Ząbkowic.
Spektaklowi towarzyszyły ogromne emocje. Łzy wzruszenia dorosłych mieszały się ze szczerą radością dzieci. Były gorące podziękowania dla pomysłodawców remontu, wykonawców, sponsorów i wszystkich ludzi zaangażowanych w sprawy szkoły.

Sukcesy naszych uczniów

     W mijającym roku szkolnym nasi uczniowie brali udział w konkursach, turniejach, rozgrywkach sportowych organizowanych przez swych nauczycieli, zgłaszali także chęć udziału w konkursach międzyszkolnych, miejskich i regionalnych. Wielu z nich zyskało status laureata, otrzymując dyplomy i nagrody. Uczniowie chętnie deklarowali także udział w prestiżowych konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.
     W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR MATEMATYCZNY nagrodę II stopnia otrzymał Jakub Kozioł z klasy 6c. Był on także finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego PANGEA. Matematyczną wiedzę zdobywał Kuba podczas zajęć prowadzonych przez panią Joannę Jaros.
Wykorzystując swoje możliwości intelektualne, szerokie zainteresowania i chęć do nauki Jakub odnosił także sukcesy w innych konkursach. Został laureatem X Wojewódzkiego konkursu poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjów ANTOLOGIA POEZJI DZIECIĘCEJ 2013 zorganizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrze i Ministra Oświaty. Przygotowując swą pracę korzystał z uwag i sugestii nauczyciela języka polskiego pani Jolanty Wójcik.
     Jakub Kozioł - wychowanek nauczyciela przyrody pani Małgorzaty Nowakowskiej - zajął także I miejsce w kategorii klas 5-6 szkół podstawowych w Ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST 2014, zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie. Wyróżnienie za zajęcie dziesiątego miejsca otrzymała Martyna Klimowicz z klasy 5a i Katarzyna Matysek z klasy 6a za zajęcie miejsca trzynastego.
     Jakub Kozioł został także wyróżniony za zajęcie 6-go miejsca w kategorii klas 5-6 szkół podstawowych w Ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony MEDITEST 2014, zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie.
     W Ogólnopolskim konkursie przedmiotowym PANDA 2014 z języka angielskiego na poziomie 1. laureatką I miejsca została Katarzyna Matysek z klasy 6a, II miejsce zajęła Zuzanna Zdańkowska z klasy 6c, III miejsce Karolina Kryszczyńska z klasy 6a.
Języka angielskiego uczyła i przygotowywała uczniów do konkursu pani Elżbieta Szymiec.
     W mijającym roku szkolnym uczniowie pracujący pod kierunkiem nauczyciela plastyki pani Barbary Kochańskiej odnosili sukcesy w następujących konkursach:
W Ogólnopolskim Konkursie Malarskim dla dzieci i młodzieży Zagłębie kraina bajek, legend i podań laureatami zostali: Wiktoria Karkula i Igor Strzelecki z klasy 2b wychowankowie pani Lucyny Teper-Pikoń oraz Mikołaj Libura i Gabriela Bieniek z klasy 3a wychowankowie pani Agnieszki Bargieł.
Mikołaj Libura zajął także I miejsce w X Edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego w kategorii plastycznej.
W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Siedem grzechów głównych wyróżnienie otrzymała Eliza Buczkowska uczennica klasy 5a.
     17 czerwca 2014r. Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego zaprosił laureatów tych konkursów i ich nauczycieli na uroczystość podsumowania osiągnięć roku szkolnego 2013/2014, która została zorganizowana w auli Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Zebranie dla rodziców przyszłych klas pierwszych

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej informuje, że zebranie dla rodziców dzieci rozpoczynających naukę w szkole w roku szkolnym 2014/2015 odbędzie się w dniu 25 czerwca 2014r. o godz. 17.00.
                                                                                                            Zapraszamy

INFORMACJA DLA RODZICÓW – WYPRAWKA SZKOLNA 2014

     W związku z przygotowywanym do realizacji Rządowym programem pomocy uczniom w 2014r. „Wyprawka szkolna” informujemy rodziców obecnych kl. I. II i V o możliwości ubiegania się o refundację zakupionych podręczników na rok szk. 2014/2015.
               Kwota uprawniająca do pomocy wynosi 539 zł na osobę w miesiącu.

  Jeśli rodzina przekracza kryterium dochodowe, a występuje, np. wielodzietność, choroba, problemy rodzinne, samotne rodzicielstwo, zdarzenia losowe, itp. istnieje możliwość ubiegania się o pomoc.

  Osoby zainteresowane w/w pomocą proszone są o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły po wnioski, które należy zwrócić do końca sierpnia 2014r.
  Zwrot (częściowy) za zakupione podręczniki odbywa się na podstawie przedstawionej faktury imiennej wystawionej na nazwisko wnioskodawcy.
                                                                                             pedagog szkolny
                                                                                                Alina Proksa

„Witaj majowa jutrzenko!” - narodowe święto

     W dniu 30 kwietnia, przed „długim weekendem”, odbył się apel z okazji święta narodowego – kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie klasy 5b przygotowali krótkie przedstawienie tematyczne, w którym zaprezentowali podstawowe informacje na temat wydarzeń mających miejsce w Polsce w roku 1791. Forma inscenizacji została tak dobrana, aby nawet najmłodsi uczniowie szkoły zrozumieli sens i wagę dokumentu, który wówczas powstał.
Oprawę muzyczną przygotował pan J. Szafarski, a nad całością czuwała pani J. Wójcik.

Szkolna wystawa pod hasłem „Moje hobby”

     W czwartek 10 kwietnia 2014 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną wystawę pod hasłem „Moje hobby”. Każdy chętny mógł pochwalić się prywatnymi zbiorami, tym co fascynuje go po lekcjach. Mięliśmy więc okazję poznać wielu uczniów od zupełnie innej strony niż w czasie zajęć lekcyjnych. Inna ważna funkcją, jaką spełniła wystawa, to promocja wartościowego spędzania wolnego czasu, próba odciągnięcia młodych ludzi od ekranów telewizora lub monitorów komputerowych.
Spektrum zaprezentowanych zbiorów okazało się szerokie, np. znaczki, kamienie, czapki, karty z piłkarzami, zabawki, moda, samochody, żeglarstwo, sport, kapsle, muszelki, plakaty, figurki, zakładki.. Wystawę obejrzeli uczniowie wszystkich klas oraz wszyscy chętni pracownicy szkoły.
Dyplomy zostały wręczone w dwóch kategoriach: w ocenie uczniów i nauczycieli.
W opinii uczących najlepsze okazały się wystawy następujących uczniów:
Natalia Gajda 2a, Filip Ruban 2b, Wiktoria Karkula 2b, Karol Gajda 5b, Piotr Bukowski 5b, Mateusz Berliński 6b, Szymon Kamiński i Michał Włosowicz 5b, Marcel Nowak i Filip Handerek 6c.
Głosami wszystkich zwiedzających uczniów wybrano WYSTAWĘ MISS PUBLICZNOŚCI, którą okazały się zbiory dotyczące żeglowania, a wyróżnieni zostali uczniowie klasy 6c – Filip Handerek oraz Marcel Nowak.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.

Witaj wiosno!!!

     Nareszcie jest!!! Przybyła do nas, choć jej tegoroczna starsza siostra Zima nie była zbyt groźna, mocna i uparta. Odeszła bez większych ekscesów. Mamy już kalendarzową WIOSNĘ i mamy też nadzieję, że śniegiem nie poprószy już zbyt obficie, może nawet wcale, a przymrozki będą sporadyczne. Więc witaliśmy tę oczekiwaną porę roku z szaleństwami i na wesoło. Nie obyło się bez rywalizacji.
Maluchy wybrały się do kina, natomiast dla klas starszych atrakcje przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunami oraz pani Beata Janowska. Wszystkie klasy miały tego dnia ubrać się w wylosowanym kolorze, dzięki czemu zrobiło się wyjątkowo barwnie i było widać „kto jest kto”. Dla poziomu poszczególnych klas odbyły się turnieje wiedzowo-sprawnościowe. Rywalizowały ze sobą zespoły reprezentujące poszczególne zespoły klasowe, ale zadania konkursowe objęły również widownię każdego z zespołów. Tematyka konkursowa dotyczyła wiosny, języka polskiego, zasad zdrowego stylu życia, a także po prostu uczniowie musieli się wykazać dobrym refleksem, sprytem i szybkością kojarzenia. Na dodatek należało powściągnąć tremę podczas zabaw ruchowych. Śmiechu i zabawy było co niemiara, a przy okazji widownia uczyła się dopingować, a zawodnicy rywalizować zgodnie z zasadami FAIR PLAY. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy w czasie apelu podsumowującego, który miał miejsce w sali gimnastycznej i zgromadził wszystkich uczniów klas 4-6. No i… - odbył się tam też konkurs na MISS i MISTERA WIOSNY 2014! Emocji było bardzo dużo, a uczestnikom – reprezentantom klas należą się duże brawa za odwagę i poczucie humoru. Każdy z nich musiał przejść „po wybiegu” oraz przedstawić się publiczności i komisji. Następnie uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania.
Komisja składająca się z uczniów i nauczycieli wyłoniła zwycięzców:
Miss Wiosny to Ola Molisak z 6c
Mister Wiosny to Filip Handerek z 6c.
Wśród finalistów znaleźli się: Karolina Kryszczyńska, Julia Grzeszczyk, Natan Hagno, Nikolas Mańka.
Dziękujemy przy okazji nauczycielom, którzy pomagali w organizacji konkursów.

Nasze recytatorki górą!

          26 lutego 2014 roku w Zespole Szkół nr 2 w SP 13 odbył się II Miejski Konkurs Recytatorski o Złotą Strzałę Amora.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica z klasy 6a Lena Pilarz zdobyła pierwsze miejsce!!!
Gratulujemy wytrawnej lirycznej recytatorce Lence oraz jej opiekunce – pani Annie Janas. SP 21 godnie reprezentowała także Kasia Matysek z tej samej klasy.
     Obie uczennice, pod opieką pani Jolanty Wójcik, przygotowały się do XIV Dąbrowskiego Konkursu Recytatorskiego imienia Lecha Piwowara pod honorowym patronatem prezydenta naszego miasta. Konkurs „Julian Tuwim dzieciom” miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 20 w dniu 5 marca 2014 roku. Dziewczyny świetnie zaprezentowały się w wybranym wierszu Tuwima i fragmencie prozy. Znów przywiozły do szkoły zwycięskie dyplomy i nagrody – Katarzyna Matysek za uzyskanie III miejsca, natomiast Lena Pilarz za wyróżnienie!!! Gratulujemy i cieszymy się, że także w obecnym roku szkolnym uczniowie kultywują nasze tradycje recytatorskie, wielokrotnie zauważane i nagradzane na terenie miasta i nie tylko.
                                                                                      polonistka Jolanta Wójcik

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

     Dnia 20 lutego 2014 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte dla przyszłych uczniów SP 21. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowali liczne atrakcje, gry, konkursy pod wspólnym tytułem „W krainie baśni”.
    W świetlicy szkolnej zaprezentowała się klasa II a pod kierunkiem wychowawcy H. Bargieły. Uczniowie przedstawili znane i lubiane wiersze J. Tuwima.
    Wychowawcy kl. Ia i Ib  J. Witczak i I. Gieroń-Handerek prowadziły zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej oraz w sali zabaw.
    Zajęcia w pracowni komputerowej prowadziła B. Walotek. Każdy ich uczestnik otrzymał dyplom i efekt pracy własnej w postaci kolorowego rysunku.
    W sali multimedialnej czekała na gości A. Bargieł. Dzieci pracowały z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
   Goście bawili się również w języku angielskim. Nauczyciel języka I. Zdańkowska zaprezentowała zabawy muzyczno-ruchowe z zastosowaniem tablicy interaktywnej.
    W jednej z sal prowadzone były improwizacje teatralne i ćwiczenia grafomotoryczne dla sześciolatków pod okiem L. Teper-Pikoń.
     Przewodnikiem po szkole była z-ca dyrektora M. Nawratel. Wszystkich gości powitał dyrektor szkoły D. Proksa.
     To było miłe doświadczenie dla wszystkich. Liczni goście odwiedzili naszą placówkę. Odnowione, zmienione oblicze szkoły spotkało się z ciepłym przyjęciem przez dzieci, rodziców, dziadków i odwiedzających SP 21.

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY   20 lutego 16.30 - 18.00

     Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej mają przyjemność zaprosić rodziców dzieci z roczników 2007 oraz 2008 na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się w budynku szkoły, ul. Gospodarcza 1, w czwartek
                                       20 lutego 2014 r. w godz.16.30 - 18.00.

Zapisy do pierwszej klasy na rok szkolny 2014/2015

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej ogłasza zapisy uczniów do klasy I na rok szkolny 2014/2015.
Obowiązkowi szkolnemu podlegają dzieci siedmioletnie (rocznik 2007) oraz dzieci sześcioletnie urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Zapisu dziecka do szkoły można dokonać w dniach od 10 do 21 lutego w godzinach 8.00 - 15.00 w sekretariacie szkoły przy ul. Gospodarczej 1.
Na życzenie rodzica istnieje również możliwość zapisania do pierwszej klasy dziecka urodzonego w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r.

SUKCESY UCZNIÓW W I SEMESTRZE

     W naszej szkole nadal trwa remont. Front robót przeniósł się na półpiętra i nie ma już znaczącego wpływu na realizację zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych. W pierwszym semestrze naukę uzupełniały szkolne imprezy, akcje i konkursy. Prężnie działały drużyny zuchów i harcerzy. Uczniowie mogli także skorzystać z oferty pozaszkolnych konkursów przedmiotowych i artystycznych. Rozwijając swe talenty i zainteresowania wielu z nich podjęło wysiłek przygotowania się do konkursowych zmagań i reprezentowania swej szkoły. Zdobywcą wielu nagród i najbardziej usatysfakcjonowanym uczniem jest z pewnością Jakub Kozioł z klasy 6c.
     W Ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego Zebra laureatką w kategorii klas piątych została Eunika Popczyk z klasy 5a sklasyfikowana na IX miejscu. W kategorii klas szóstych IX miejsce przyznano Karolinie Kryszczyńskiej z 6a, XII Zuzannie Zdańkowskiej z 6c. Kasia Matysek z 6a oraz Jakub Kozioł uplasowali się na XIV pozycji.
     Prezentując swój utwór literacki Kuba Kozioł został laureatem X Jubileuszowej edycji Wojewódzkiego konkursu Antologia Poezji Dziecięcej zorganizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Zabrza.
     Kuba Kozioł i Kasia Matysek zajęli zespołowo I miejsce w III Miejskim konkursie Ekologia jesienią przygotowanym przez SP 10.
     Kuba zgłosił także chęć udziału w IV Miejskim konkursie przyrodniczym Miejsca, które warto zobaczyć w naszym mieście, organizowanym przez SP 3, i zdobył III miejsce.
     III miejsce było także udziałem Kuby w Konkursie plastyczno-literackim List do Świętego Mikołaja, skierowanym do uczniów dąbrowskich szkół przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.
     Swym udziałem Kuba wspierał także zespół klasy 6c w konkursie języka angielskiego i języka niemieckiego Asy szóstej klasy, który odbył się w Gimnazjum nr 9. Zespół w składzie : Zuzanna Zdańkowska, Jakub Kozioł, Szymon Jaskulski zdobył I miejsce. Zespołowi klasy 6a, w skład którego wchodzili : Karolina Kryszczyńska, Kasia Matysek i Michał Kuś, komisja przyznała II miejsce.
     Wyróżnienie w Miejskim konkursie recytatorskim W krainie dziecięcej wyobraźni, organizowanym przez SP 26, otrzymała Martyna Szczęsna z 6c.
     W V Przeglądzie Twórczości Uczniów Dąbrowskich Szkół o Puchar Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, realizowanym w ramach VII Edycji Akcji Charytatywnej „Graj i Pomagaj” uczniowie naszej szkoły, zdominowali konkurs plastyczny.
W kategorii klas I-III uczniowie klasy 2b zaprezentowali najpiękniejsze prace. I miejscem uhonorowano Mateusza Gajosa, II przyznano Filipowi Rubanowi, III otrzymała Kasia Zaciera. W kategorii klas IV-VI za najlepszą uznano pracę Weroniki Borkowskiej z 5a, III miejsce przyznano Julii Gudwańskiej z 6a. Zdobywcą II miejsca w tej kategorii był Adrian Góra z SP 23, wyróżnienie otrzymała Emilia Chyt z tej samej szkoły. Warto zauważyć, że nauczycielem plastyki w obydwu szkołach i instruktorem zajęć plastycznych w ząbkowickim Domu Kultury jest pani Barbara Kochańska.
Laureatką konkursu tanecznego, organizowanego w ramach tego Przeglądu, została Małgorzata Trela z klasy 4a. Małgosia wystąpiła jako solistka w konkursie tanecznym, zajmując w swej kategorii wiekowej II miejsce.

     Laureatom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy, nauczycielom życzymy dalszej satysfakcji z osiągnięć swych wychowanków.

Jasełka w klasie IIa

     19 grudnia 2013 roku uczniowie klasy IIa przedstawili jasełka dla zaproszonych Rodziców i Dziadków. Uroczyste spotkanie wigilijne prowadziła wychowawczyni klasy Hanna Bargieła. Mali aktorzy wspaniale zagrali swoje role.
     Przy tak życzliwej publiczności przedstawienie wypadło znakomicie. Wszyscy otrzymali gorące brawa.
     Na następne spotkanie zapraszamy za rok.

GWIAZDKI CZAS

     Dnia 13 grudnia 2013 roku odbyła się w naszej szkole X jubileuszowa edycja akcji „Gwiazdki czas”. W tym roku organizatorzy: Agnieszka Bargieł, Ilona Gieroń-Handerek i Justyna Witczak przygotowały koncert pod hasłem „Uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele”. Wystąpili soliści z klas 4 — 6: Martyna Szczęsna, Zuzanna Zdańkowska, Izabela Gawor, Wiktoria Gawor, Małgorzata Trela, Nikolas Mańka, Martyna Horbacz. Na scenie prezentowali się wszyscy uczniowie klas młodszych. Niespodzianką był występ chóru nauczycieli i duetu; Ilona Gieroń-Handerek — Piotr Bobrowski.
Rada Rodziców też śpiewała!
     Odbył się również pokaz ogni, projekcja multimedialna i działała „Kawiarenka pod Aniołkiem”.
     Dwa dni później, w niedzielę Rada Rodziców zorganizowała pod kościołem kiermasz ozdób świątecznych, choinek, ciast. Dopisała pogoda, liczni kupujący, dobre humory.
     W wyniku pracy całej społeczności szkolnej, dzięki wsparciu przez naszych przyjaciół, ogromnemu zaangażowaniu dzieci i dorosłych udało się zebrać   6339,60 zł.
     Rozpoczęliśmy proces gromadzenia środków na wyposażenie pracowni językowej.

Akcja profilaktyczna „Życie bez nałogów”

     Jak co roku w listopadzie zorganizowaliśmy w szkole akcję profilaktyczną: „Życie bez nałogów”.
Rozpoczęła się ona w trzeci czwartek listopada, czyli 21.11.2013r., kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.
     Na korytarzach I i II piętra przygotowano tablice informacyjno - edukacyjne zawierające najważniejsze informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu.
     Wśród uczniów wszystkich klas ogłoszono konkurs plastyczny. Chętni uczniowie przygotowali historyjki obrazkowe – antynikotynowe.
     21 listopada dziewczęta z kl. Va wspólnie z panią pedagog przeprowadzały w klasach konkurs: „Co wiemy o papierosach?” Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą, otrzymali drobne upominki. Uczniowie, których rodzice albo inne osoby z najbliższego otoczenia palą papierosy, otrzymali ulotki informujące o szkodliwości palenia papierosów.
     W klasach piątych pani pedagog prowadzi program profilaktyczny: „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

     W dniu 11 grudnia zorganizowano apel, na którym podsumowano akcję profilaktyczną wręczając nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu plastycznego.
Laureaci konkursu:
Klasy I - III
I miejsce: Paweł Matysek kl. II a
II miejsce: Zuzanna Solak kl. II a
III miejsce: Natalia Gajda kl. II a

klasy IV – VI
I miejsce: Piotr Bukowski kl. V b
II miejsce: Wiktoria Krzak kl. VI b
III miejsce: Joanna Bobbe kl. V b

Wyróżnienia: Natalia Durczyńska kl. VI b, Jakub Popow kl. VI b

                                                                                     Alina Proksa – pedagog szkolny

Konkurs Plastyczno-Literacki LIST DO ŚWIETEGO MIKOŁAJA

     W grudniu 2013 roku kilkoro uczniów klasy 6c napisało listy do znanego wszystkim Brodacza w czerwonej czapce z pomponem. Zdecydowali się na formę rymowanek. Teksty te powstały na potrzeby Miejskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego pod hasłem LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, który już od kilu lat jest organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.
Miło mi poinformować, że JAKUB KOZIOŁ uzyskał trzecie miejsce. W dniu 6 grudnia uczestniczyliśmy w uroczystości rozdania dyplomów i nagród w pięknym nowoczesnym budynku wyżej wymienionej szkoły przy ulicy Swobodnej. Panie organizatorki przygotowały mikołajkowe przedstawienie z uczniami klas 1-3. Wraz z Dyrekcją szkoły przywitaliśmy Świętego Mikołaj, który rozdał dzieciom paczki. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątki, a następnie zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek.
                                                                                                                Jolanta Wójcik


A oto nagrodzony tekst Kuby:

               Drogi święty Mikołaju!

          Jak co roku bardzo proszę Cię:
          o kołderkę, pod którą co noc śpię,
          o super wyścigówkę,
          a dla mamy o nową lodówkę,
          o nowy komputer,
          dla wujka skuter,
          dla rodziców większej czułości,
          dla koleżanek w szafie różności,
          dla kumpli dużo zainteresowań,
          za to dla taty mało „mailowań”,
          dla młodszej siostry mini kuchenkę,
          zaś dla kuzyna wielką skarbonkę,
          dla miejskiego DJ nowoczesnego sprzętu,
          dla mechanika profesjonalnego śrubokrętu,
          dla kuzynki „superowego” chłopaka,
          dla młodej cioci słodkiego buziaka,
          dla dziadka trafień w Totolotka,
          dla jednej z babć małego kotka,
          dla drugiego dziadka gazety do czytania,
          dla drugiej babci odpowiedzi na wszystkie pytania.
          Uśmiechu dla wszystkich,
          Wysokich i niskich!
          No a dla Ciebie, Drogi Mikołaju, proszę o wielki czerwony wór,
          Choć się domyślam, że i tak nie spełnisz wszystkich moich próśb,
          Proszę - nie przejmuj się tym szczerze, gdyż i tak będę w Ciebie wierzył,
          bo „wiara czyni cuda i góry przenosi”. Ja tylko nie wiem, jak ty to wszystko znosisz!
                                                                                              Jakub Kozioł

Mikołajki w teatrze

     Coroczne wyjazdy do teatru w dniu 6 grudnia i spotkanie z Mikołajem dostarczają naszym dzieciom wielu wrażeń, rozwijają wyobraźnię i poczucie piękna.
W ubiegłym roku uczniowie klas młodszych obejrzeli w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu sztukę „Szewczyk Dratewka”, w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w intelektualnym spektaklu „Najmniejszy bal świata”. Wizytę w teatrze zakończyło spotkanie z Mikołajem, który rozdawał słodkie upominki.
A oto my uczniowie klas młodszych.

Konkurs językowy „As szóstych klas”

     10 grudnia 2013 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 uczestniczyli w corocznym drużynowym konkursie językowym „As szóstych klas”, zorganizowanym przez Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej. W konkursie należało się wykazać znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Do współzawodnictwa przystąpiło pięć trzyosobowych zespołów ze szkół podstawowych nr 21, 31 i 25.
     Szkołę Podstawową nr 21 reprezentowały dwa zespoły, przygotowywane przez p. Elżbietę Szymiec – j. angielski i p. Anetę Gotfryd – j. niemiecki. Przybyłych uczniów i nauczycieli przywitała dyrektor gimnazjum p.Małgorzata Barnowska. Następnie uczestnicy obejrzeli prezentację komputerową będącą relacją z pobytu uczniów gimnazjum w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie uczestniczyli w imprezie językowej o nazwie „Euroweek”, przygotowanej przez wolontariuszy z różnych krajów, a językiem komunikacji był język angielski. Konkurs rozpoczął się testem gramatycznym z języka angielskiego, przygotowanym przez p. Elżbietę Pyrzyk, a po nim nastąpił test z języka niemieckiego przygotowany przez p. Edytę Cisowską. Po testach gramatycznych uczniowie odpowiadali na pytania związane z kulturą Wielkiej Brytanii i Niemiec.    Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem uczniów Szkoły Podstawowej nr 21, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca.

Zwycięski zespół to uczniowie klasy VIc w składzie:
Zuzanna Zdańkowska, Jakub Kozioł i Szymon Jaskulski.


Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy VIa w składzie:
Karolina Kryszczyńska, Katarzyna Matysek i Michał Kuś.

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

OBCHODY ROKU TUWIMOWSKIEGO

     Rok 2013 ogłoszono w Polsce Rokiem Juliana Tuwima. W naszej szkole zaakcentowaliśmy to wydarzenie kulturalne szkolnym projektem, opracowanym przez Samorząd Uczniowski, pod szczególnym patronatem jednej jego opiekunek – pani Iwony Cichowlas.
W świetlicy szkolnej została wyeksponowana gazetka o życiu i twórczości znanego poety w wymownym kształcie lokomotywy z wagonikami, jak w jednym z najbardziej znanych wierszy Tuwima. Dla uczniów klas pierwszych i drugich zorganizowano konkurs recytatorski rymowanek pana Juliana, zaś trzecioklasiści uczestniczyli w potyczkach wiedzowych na temat ich treści. Klasy czwarte stanęły do konkursu recytatorskiego, natomiast uczniowie najstarsi z klas piątych i szóstych wzięli udział w turnieju o życiu i twórczości poety, po wcześniejszej lekcji o tej tematyce.
W czasie dyskoteki szkolnej, zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski, wysłuchaliśmy kilka piosenek, do których słowa zostały napisane przez autora „Lokomotywy”.
Projekt zakończył się apelem w sali gimnastycznej, w czasie którego rozdano nagrody dla uczniów najlepszych w różnych konkurencjach związanych z postacią Juliana Tuwima. Pięknym zwieńczeniem obchodów okazało się przestawienie z poetą w roli głównej oraz licznymi cytatami jego niezwykle znanych utworów. Urokliwe i profesjonalne występy sceniczne zostały opracowane i przygotowane przez panią I. Cichowlas oraz H. Bargiełę wraz z uczniami klasy drugiej. „Wisienką na torcie” można nazwać występy szóstoklasistów - Martyny Szczęsnej i Szymona Jaskulskiego, którzy zaprezentowali popularne piosenki z tekstami Tuwima.
                                                                                        Samorząd Uczniowski

Konkurs Recytatorski „W krainie dziecięcej wyobraźni”

     Dnia 25 listopada 2013 roku w SP 26 w Dąbrowie Górniczej odbył się IV Konkurs Recytatorski „W krainie dziecięcej wyobraźni”. Tegoroczna edycja dotyczyła poezji Ludwika Jerzego Kerna.
     Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6c – Szymon Jaskulski oraz Martyna Szczęsna. Zaprezentowali oni dwa teksty: „Męski świat” i „O rodzicach”. Z przyjemnością informujemy, że oboje wypadli bardzo korzystnie w potyczkach recytatorskich, zwłaszcza Martyna Szczęsna, która otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę książkową.
Wszystkim uczestnikom i opiekunom wręczono dyplomy uczestnictwa i podziękowania.
                                                                                      polonistka Jolanta Wójcik

Sukces poetycki

     Z przyjemnością informuję, że uczeń klasy 6c – Jakub Kozioł – został laureatem wojewódzkiego konkursu poetyckiego Antologia Poezji Dziecięcej. W tym roku miało miejsce X jubileuszowe wydanie tomiku utworów dzieci z województwa śląskiego. Konkurs ten został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrza. Organizatorem potyczek poetyckich od dziesięciu już lat jest Szkoła Podstawowa nr 30 w Zabrzu. Co roku owocem konkursu staje się tomik poezji laureatów, opatrzony profesjonalną recenzją znanych ludzi. Wśród recenzentów poprzednich wydań znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Wanda Chotomska, Kazimierz Kutz i Joanna Szczepkowska. Ostatnie wydanie tomiku, w którym znalazł się wiersz Jakuba, zostało zrecenzowane przez Daniela Olbrychskiego. Napisał on m. in. „Czytając te wiersze odkrywałem i dzieliłem świat Waszej wrażliwości (…), rodzącą się dojrzałość obywatelską wobec rzeczywistości, w którą mądrze i czujnie wkraczacie. Za to inspiratorom i Wam młodzi autorzy dziękuję.”
Dziesiąty tomik był rekordowy ze względu na ilość uczestników – 130 szkół z 20 śląskich miast i ponad dwa tysiące wierszy konkursowych! Tym większy wydaje się sukces Kuby, którego autorski tekst znalazł się w tomiku, między stu pięćdziesięcioma laureatami.
W dniu 18 listopada 2013 roku uczestniczyliśmy z Jakubem w Wernisażu Poetyckim, który miał miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu. Organizatorka konkursu, pani Anna Dermont-Brandys, odczytała list Minister Oświaty, skierowany do laureatów i zaprezentowała statuetkę przez nią ufundowaną. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć reportaż nakręcony w czasie spotkań i wywiadów z kilkoma recenzentami zbiorków – W. Chotomską, J. Miodkiem, K. Jandą, P. Fronczewskim, D. Stenką i J. Sthurem. Opowiadali oni o swoich wrażeniach po lekturze wierszy dzieci z naszego województwa, czytali niektóre z tych tekstów, wspominali własne próby poetyckie z młodości, wskazywali na ulubionych poetów i wiersze. Następnie uczestnicy wernisażu mieli okazję usłyszeć młodych recytatorów z zabrzańskich szkół, którzy zaprezentowali wiersze finalistów obecnej i wcześniejszych edycji. Na koniec wszyscy obecni laureaci i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i tomiki wierszy, a finaliści statuetki.
Jakub – gratulacje!
                                                                                      polonistka Jolanta Wójcik

Szkolny konkurs ortograficzny 2013

     W październiku 2013 roku w naszej szkole odbył się konkurs o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Przystąpiło do niego kilkunastu uczniów z klas 4-6. Potyczki ortograficzne odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polegał na uzupełnieniu testu z lukami. Jego tematyka dotyczyła baśni. Drugi etap miał podwyższony poziom trudności, ponieważ przybrał formę dyktowanego tekstu o tematyce podróży po Polsce i był nasycony dużą ilością ortogramów. W drugiej części uczestniczyło pięciu uczniów.
     Ostatecznie drugi rok z rzędu najlepszy okazał się Jakub Kozioł z klasy 6c, który ponownie uzyskał tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii.
Na drugim miejscu, podobnie jak przed rokiem, znalazła się Katarzyna Matysek z klasy 6a, a trzecią pozycję zdobyła Zuzanna Przewoźnik z 5b. Dużą nadzieją na przyszłość zdaje się być uczennica klasy 4a - Martyna Horbacz, która w drugim etapie dobrze zaprezentowała się w gronie starszych kolegów.
Zwycięzcom gratulujemy.
                                                                                      polonistka Jolanta Wójcik

Ślubowanie klas pierwszych

     Dnia 17 października o godzinie 17.00 odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych. Corocznie impreza ta wzbudza wiele emocji, bo jest to jedna z większych i ważniejszych uroczystości w kalendarzu szkoły.
Na Ślubowanie licznie przybyli rodzice, dziadkowie, przyjaciele pierwszoklasistów, aby uczestniczyć w przyrzeczeniu.
Wychowawcy klas Ia i Ib - Justyna Witczak i Ilona Gieroń-Handerek przygotowały scenariusz oraz uczniów do występu. Rodzice zorganizowali "rogi obfitości" smaczny, słodki poczęstunek dla wszystkich. Uczniowie otrzymali też pamiątkowe dyplomy, gratulacje od Dyrekcji Szkoły i radnego Rady Miasta - pana Piotra Bobrowskiego.
W muzycznym upominku od klas starszych wystąpiły Zuzanna Zdańkowska i Martyna Szczęsna. W przygotowaniach pomagali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Muzycznym konsultantem był pan Jarosław Szafarski.
"Było super!" - Taką ocenę wystawili pierwszakom widzowie.

Święto Edukacji Narodowej

     Święto Edukacji Narodowej to jeden z tych dni, gdy w szkole robi się jaśniej od uśmiechów. Jest to okazja do życzeń, gratulacji, podziękowań.
W miłej i podniosłej atmosferze odbyła się z tej okazji uroczysta akademia.
Wyróżniający się w swojej pracy pracownicy placówki otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. Były kwiaty, wiele serdeczności, gromkie brawa i dużo dobrej energii.
Życzenia dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych złożył też przedstawiciel Rady Rodziców - pan Mariusz Teper.
     Akademię ubarwił występ klasy VI c pod kierunkiem wychowawców świetlicy pani Anety Leśniak-Podoręckiej i pani Ewy Pietruszki, w oprawie muzycznej pana Jarosława Szafarskiego (który czuwał nad nowiutkim, profesjonalnym sprzętem nagłaśniającym ufundowanym przez poprzednią Radą Rodziców!).
Uczniowie klasy VIc wcielili się w role Smerfów poszukujących idealnego upominku dla swojego nauczyciela. I jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło.
To była duża dawka humoru i doskonałe kreacje sceniczne.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

     Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się
2 września 2013 r.     dla klas I - III    o godz.    9.00
                                   dla klas IV - VI   o godz. 10.00

Ważne! Wykaz podręczników 2013/2014

     W zakładce Pliki do pobrania zamieszczony został plik dotyczący wykazu podręczników na rok szkolny 2013/2014.
Prosimy o zapoznanie się z wykazem.

Ciekawe linki:

Edukacja         szkola net           Slownik           Encyklopedia           PWN
logo         wsipnet         WSiP         GWO         Wikipedia

Szkoła Podstawowa nr 21 w Dąbrowie Górniczej