Kapsuła czasu

Od 2012 roku w naszej placówce trwa remont. Postanowiliśmy wykorzystać to i stworzyć coś w rodzaju KAPSUŁY CZASU. Na taki pomysł wpadła pani pedagog, Alina Proksa, która zaraziła tą ideą Samorząd Uczniowski. Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy przygotowała materiały pamiątkowe o uczniach, dzielnicy, mieście i o naszym kraju w postaci pamiątek dla uczniów i pracowników szkoły w przyszłości. Wszystkie opracowane przez dzieci materiały, jako swoisty list czy też przesyłka „do przodu” na osi czasu, zostały zapakowane do specjalnej walizy i zakopane w ziemi pod fundamentami naszej szkoły. Niezwykły pomysł i bardzo oryginalny! Wszyscy zastanawiamy się, kto, kiedy i w jakich okolicznościach odnajdzie te pamiątki po uczniach dzisiejszej naszej szkoły. Pozostawiliśmy po sobie wiele zdjęć, wierszy własnego autorstwa, informacji o tym, jak dzisiaj funkcjonuje SP 21 oraz co pasjonuje i pochłania naszą wyobraźnię w roku 2013. POZDRAWIAMY DĄBROWIAN W PRZYSZŁOŚCI. Nasza placówka ma od teraz nie tylko bogatą ponad stuletnią przeszłość, ale też inspiracje do sięgania wyobraźnią w przyszłość.

Zaawansowanie prac remontowych

W okresie wakacyjnym w Szkole Podstawowej nr 21 w Ząbkowicach nastąpiło szczególne nasilenie prac. W ramach kolejnego etapu remontu wymieniono parkiet w sali gimnastycznej, dokonano rozbudowy i modernizacji kuchni, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia. Wielką niespodzianką dla dzieci była szatnia wydzielona z dotychczasowych pomieszczeń piwnicznych. W przestronnym, jasnym pomieszczeniu każdy uczeń otrzymał swoją zamykaną szafkę, oznaczoną niepowtarzalnym numerem. Dobiegł końca remont kotłowni, w nowym sezonie szkoła będzie ogrzewana paliwem gazowym. Odnowiono i pomalowano już korytarze oraz klatki schodowe. Trwają nadal prace na zewnątrz obiektu. Położono kostkę brukową od ulicy Gospodarczej aż do drzwi wejściowych placówki. Zabezpiecza się jej fundamenty.
     Budynek szkolny oprócz poprawy walorów estetycznych staje się nowoczesnym, bezpiecznym i funkcjonalnym obiektem. Zmiana warunków pozwala także na uatrakcyjnienie procesów dydaktycznych. Z inicjatywy rodziców i dzięki prężnie działającym ich przedstawicielom, udało się w poprzednim roku szkolnym zgromadzić na koncie Rady Rodziców znaczące środki finansowe. Rodzice sfinansowali zakup kolejnej nowoczesnej tablicy interaktywnej. Na drugim piętrze szkoły powstała jasna i kolorowa pracownia multimedialna dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej. Rada Rodziców zakupiła także zestaw nagłaśniający wraz z bezprzewodowymi mikrofonami, który będzie nam służył podczas uroczystości i imprez szkolnych W okresie wakacji Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej pan Piotr Bobrowski przekazał szkole nowy zestaw komputerowy.
     Zmierzając do nowoczesności nie zapomniano o tradycji. W przeszłości cechą charakterystyczną szkolnego budynku był okrągły zegar umieszczony na szczycie elewacji. Z inicjatywy radnego Piotra Bobrowskiego sponsorzy ufundują nowy zegar, który wiosną zostanie zamontowany w dawnym miejscu, na frontowej ścianie szkoły.
     Warto także podkreślić bardzo sprawną i profesjonalną pracę firmy remontowej oraz duże zaangażowanie ze strony Zarządu Miasta i inspektorów nadzoru budowlanego. Prace wewnątrz i na zewnątrz obiektu nadal trwają, choć ich uciążliwość dla dzieci, pracowników i rodziców jest coraz mniej odczuwalna.

Remont naszej szkoły

We wrześniu 2012 roku rozpoczął się długo oczekiwany remont naszej placówki. Zakres prac jest imponujący. Obejmuje między innymi modernizację pomieszczeń, termoizolację, wymianę instalacji grzewczej.
Jeszcze jesienią dokonano wymiany okien w budynku. Obecnie uczniowie korzystają z oddanych do użytku sal lekcyjnych oraz węzłów sanitarnych drugiego piętra.
W każdej klasie jest możliwość korzystania z internetu. Wielką atrakcją — zgodnie z przewidywaniami — okazała się sala rekreacyjna, która została wyposażona w sprzęt uzyskany w ramach programu Wesoła Szkoła. W czasie ferii zimowych nowe oblicze uzyskała sala gimnastyczna, gdzie — oprócz podstawowych prac typu malowanie, montaż nowych drabinek, wymiana kaloryferów i płyt maskujących — dobudowano magazynek na sprzęt sportowy oraz odnowiono szatnie dla uczniów.
Obecnie trwa remont na pierwszym piętrze. Odnawiane są sale nr 8 i 9, węzły sanitarne. Przebudowie poddano pomieszczenia dotychczas użytkowane przez wicedyrektora i higienistkę, z których powstanie nowa sala lekcyjna. Równocześnie trwają też prace na parterze oraz w szatni, do której będziemy wchodzić nowym, dodatkowym wejściem.
Kiedy tylko aura będzie sprzyjająca w intensywną fazę wkroczą prace nad termoizolacją budynku.