AKTUALNOŚCI   2014-2015

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1 września:
godz.   9:00 —    klasy 4 - 6
godz. 10:00 —    klasy 1 - 3

Informacja dla rodziców – „wyprawka szkolna”

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej informuje, że na podstawie Rozporządzenia oraz Uchwały Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2015r. „Wyprawka szkolna”, rodzice uczniów klas trzecich, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników do kl. III.
             Kwota uprawniająca do pomocy wynosi 574zł na osobę w miesiącu.

     W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć uzasadnienie.
     O refundację mogą ubiegać się również rodzice uczniów klasy trzeciej, piątej i szóstej w przypadku, kiedy dziecko ma orzeczenie o kształceniu specjalnym - wtedy nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego.

     Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły po druki wniosków, które po wypełnieniu, dołączeniu załączników (zaświadczeń o dochodach, decyzji MOPS o pobieranym zasiłku rodzinnym, itp.) należy zwrócić do dnia 7 września 2015r. do pedagoga szkolnego lub sekretariatu szkoły.
Ważne! Wykaz podręczników 2015/2016

     W zakładce Pliki do pobrania zamieszczony został plik dotyczący wykazu podręczników na rok szkolny 2015/2016.
Prosimy o zapoznanie się z wykazem.

     Przypominamy, że w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas pierwszych, drugich oraz czwartych na okres nauki otrzymają podręczniki bezpłatnie
(oprócz podręczników do religii i języka niemieckiego).

Sprawdzian szóstoklasisty - wyniki

     Gratulujemy szóstoklasistom świetnego wyniku sprawdzianu po klasie szóstej, który sytuuje nas w czołówce dąbrowskich szkół. Warto dodać, że uzyskany przez naszych uczniów wynik przewyższa średnią miasta, województwa i kraju.
         Jesteśmy z Was dumni, drodzy uczniowie.

  CZĘŚĆ I SPRAWDZIANU JĘZYK POLSKI MATEMATYKA CZĘŚĆ II SPRAWDZIANU
JĘZYK ANGIELSKI
    SP 21 71,7% 73,6% 69,7% 81,8%
    GMINA DG 65,06% 72,79%  56,92% 77,55%
    WOJ. ŚLĄSKIE 65,81% 72,42% 58,85% 78,28%
    KRAJ 67% 73% 61% 78%

Zebranie dla rodziców dzieci przyszłych klas pierwszych

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej zaprasza rodziców dzieci zapisanych do klas pierwszych w roku szkolnym 2015/2016 na zebranie,
które odbędzie się 24 czerwca 2015 r. (środa) o godz. 18.00 (sala gimnastyczna).

Półkolonie letnie - zebranie dla rodziców

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej zaprasza rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w półkoloniach letnich na zebranie organizacyjne w dniu
                24 czerwca 2015 r. (środa) o godz. 16.30
(sala gimnastyczna).

Uwaga Rodzice!

     W czasie wakacji, w dniach: 6.07 – 17.07.2015r. w naszej szkole będą organizowane półkolonie. Zajęcia odbywać się będą w godzinach: 9.00 – 15.00. Organizowane będą ciekawe zajęcia rekreacyjne, wyjazdy na wycieczki, basen, do kina, itp. Opiekę nad dziećmi sprawować będą nauczyciele naszej szkoły. Każde dziecko będzie miało zapewnione drugie śniadanie i obiad. W procesie rekrutacji brane będzie pod uwagę, min. kryterium dochodowe i sytuacja materialna rodziny.
W celu zapisania dziecka, prosimy o pilny kontakt osobisty lub telefoniczny z pedagogiem szkolnym – Aliną Proksą, tel. 32 264 05 26 lub wychowawcą klasy.
                                                                                                                     Zapraszamy!

Sukces Kasi Manieckiej w konkursie regionalnym

     5 maja w Szkole Podstawowej nr 12 w Dąbrowie Górniczej odbył się IV Regionalny Konkurs Czytelniczy Literacka podróż do Toronto.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 6 b: Zuzanna Przewoźnik, Julia Olczyk i Katarzyna Maniecka.
     Konkurs – w którym wzięło udział 45 uczniów ze szkół dąbrowskich, sosnowieckich i będzińskich – przebiegał w dwóch etapach: najpierw odbył się turniej indywidualny, a później rywalizowały ze sobą drużyny. Uczestnicy mieli szansę spotkania się z autorem książki „Pocztówka z Toronto”, znanym pisarzem i animatorem kultury, panem Dariuszem Rekoszem. Autor poczytnych kryminałów dla dzieci i dla dorosłych opowiedział o swoich planach wydawniczych, zdradził też, że obecnie współpracuje z ekipą realizującą w okolicach Dąbrowy film, pełniąc funkcję rzecznika prasowego produkcji. Pan Rekosz poprowadził też warsztaty detektywistyczne, zdradzając tajniki szyfrowania informacji.
     Na zakończenie pisarz wspólnie z organizatorkami konkursu wręczył nagrody zwycięzcom, wśród których znalazła się Kasia Maniecka, zajmując III miejsce w turnieju indywidualnym. Nasza koleżanka otrzymała atrakcyjne nagrody książkowe oraz autograf pana Rekosza.

Serdecznie gratulujemy naszym „Młodym Odkrywcom”

     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Zagłębiowskim Turnieju Młodych Odkrywców, organizowanym pod patronatem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Miało to miejsce 12 marca 2015 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej. Młodzież doskonaliła umiejętności z przyrody, języka polskiego i matematyki.
Nasi przedstawiciele – Kasia Maniecka, Zuzia Przewoźnik i Adam Czerwiec – wykazali się wiedzą dotyczącą krajobrazów, flory i fauny Australii, redagowali wypowiedzi pisemne propagujące literaturę podróżniczą, rozwiązywali zadania matematyczne. W konkursie uczestniczyło 14 trzyosobowych drużyn z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina, a miał on formę testu indywidualnego i praktycznego sprawdzianu drużynowego. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce w drużynowym etapie turnieju, wykazując się ogromną wiedzą.

Sprawdzian po klasie szóstej

     1 kwietnia to dzień szczególnie emocjonujący dla uczniów klas szóstych. Stanęli oni wobec najważniejszego w ich dotychczasowym szkolnym życiu egzaminu - sprawdzianu po klasie szóstej. Odświętnie ubrani, w przewadze - poważni i skupieni - stawili się w szkole po godzinie ósmej, by zmierzyć się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Sprawdzian przebiegł bez zakłóceń. Teraz uczniowie i nauczyciele będą z niecierpliwością czekać na jego wyniki.

Kiermasz ozdób i wypieków świątecznych

     W okresie przed Wielkanocą w szkolnej bibliotece harcerze szkolnej drużyny pod opieką druhny Bożeny Smutek przygotowali kiermasz ozdób i wypieków świątecznych, na który zaprosili wszystkich uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły. Był on poprzedzony intensywnymi pracami nad wykonaniem pięknych, kolorowych ozdób oraz przepysznych ciast i ciasteczek. W ich efekcie można było nabyć będące namiastką wiosny palmy wielkanocne, wykonane różnymi technikami plastycznymi atrakcyjne pisanki, pieczone baranki i zajączki, kartki świąteczne i inne dekoracje na świąteczny stół. Łasuchów skusiły smakowite wypieki: delikatne babeczki, aromatyczne szarlotki, kruche rogaliki i słodkie kremówki. Dochód z kiermaszu wsparł cele statutowe drużyny.

Zapisy do pierwszej klasy na rok szkolny 2015/2016

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej ogłasza zapisy dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły do klas I na rok szkolny 2015/2016.
Obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci siedmioletnie urodzone w okresie od 1.07.2008  r. do 31.12.2008 r. oraz dzieci sześcioletnie (rocznik 2009).
Zgłoszenia i wnioski przyjmuje sekretarz Szkoły Podstawowej nr 21 ul. Gospodarcza 1 w dniach od 25 lutego do 20 marca 2015 r. w godzinach 8.00 - 15.00.

Wymagane dokumenty:
- karta zgłoszenia dziecka do obwodowej szkoły podstawowej (wydaje sekretariat)
- dokument zawierający PESEL dziecka (do wglądu)

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
Młoda poetka z naszej szkoły ma debiut w Antologii Poezji Dziecięcej!

     Miło mi poinformować, że moja uczennica z ubiegłorocznej klasy 6c - Zuzanna Zdańkowska – została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Antologia Poezji Dziecięcej, organizowanego w Zabrzu pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta miasta Zabrza.
Wiersz Zuzi, jako jeden ze stu, znalazł się w XI wydaniu tomiku poezji dzieci ze Śląska i Zagłębia, a warto dodać, że jest to nie lada wyróżnieniem, gdyż na konkurs nadesłano 1500 tekstów. Nasza uczennica powtórzyła ubiegłoroczny sukces kolegi z klasy Jakuba Kozła, dlatego warto jeszcze raz pogratulować talentów literackich uczniom tego zespołu klasowego, którzy mieli swoje sukcesy poetyckie również w innych konkursach.
Recenzentem tegorocznego tomiku wierszy był Zagłębianin z pochodzenia, znany poeta i autor tekstów piosenek - Jacek Cygan. Pięknie napisał pan Jacek we wstępie, że ”niezależnie od wieku tak samo czujemy, tak samo przeżywamy każde poetyckie odkrycie.” Na koniec życzył dzieciom ze Śląska i Zagłębia „dobrych lotów w tym poetyckim niebie”.
         Jako ciekawostkę dodam, że w tegorocznym konkursie wzięła udział młodzież ze 120 szkół z 20 miast naszego województwa, a najliczniej był reprezentowany Bytom oraz Dąbrowa Górnicza. Nasze zagłębiowskie miasto okazało się poetyckim liderem, gdyż tutaj trafiło najwięcej wyróżnień i nagród indywidualnych w różnych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród maluchów.
         Nasza „złota Zuzia” ze złotej setki wyróżnionych otrzymała dyplom i tomik wierszy z własnym debiutem poetyckim. A oto wiersz autorstwa Zuzanny:
                               Podróże
               Podróże – przygody niezapomniane,
               mogą być blisko lub w nieznane.

               Syrenka warszawska
               i rycerz śpiący.
               Neptun z Gdańska
               i Bałtyk szumiący.
               Wszystko to Polska,
               piękna i swojska.

               Wieża Eiffla w Paryżu
               i filmowe Cannes.
               Lazurowe Wybrzeże
               i Katedra Notre – Dame.
               Oto jest Francja -
               szyk i elegancja.

               Wiedeński Pałac Schönbrunn
               i polany alpejskie.
               Salzburski dom Mozarta
               i miasteczka tyrolskie.
               Austria tak wygląda –
               Sielanka i harmonia.

               Spaghetti bolońskie
               i Dumo florenckie.
               Krzywa Wieża w Pizie
               i maski weneckie.
               To właśnie Włochy -
               kraj sztuki i mody.

               Żeby to wszystko zwiedzić,
               jeździ się, płynie, leci
               do miejsc niesamowitych
               na całym świecie ukrytych.

   BRAWA i GRATULACJE!                                                             Jolanta Wójcik

GWIAZDKI CZAS

    Z dumą informujemy, że dnia 12 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyła się 11 edycja imprezy charytatywnej „Gwiazdki czas”. Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście: przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrektorzy sąsiednich szkół, partnerzy lokalni, nasi młodsi koledzy z przedszkola oraz rodzice naszych uczniów.
    Imprezę otworzył wspaniały, bajeczny spektakl teatralny pt.: „Światło i dźwięk w czterech porach roku” w wykonaniu uczniów klas I-III. Nasi aktorzy przenieśli publiczność do świata muzyki i obrazu. W drugiej części wieczoru, z fascynującym pokazem świateł LED, zaprezentowała się artystka z Teatru Tańca „AZIS LIGHTS”.
    Po części artystycznej tradycyjnie odbyła się aukcja prac dziecięcych, której celem było zebranie funduszy na nowoczesne środki dydaktyczne, z których będą korzystać nasi uczniowie. Działała również „Kawiarenka pod Aniołkiem” z pysznościami produkcji rodziców: ciasta, kawa, herbata.
    Składamy serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną „Gwiazdki czas”.
Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • naszych małych artystów i wychowawców kl. I-III,

  • nauczyciela muzyki, informatyki, nauczycieli świetlicy,

  • Pana konserwatora,

  • rodziców, którzy przygotowali pyszne ciasta i obsługiwali kawiarenkę,

  • rodziców, którzy wykonali wspólnie ze swoimi dziećmi prace na aukcję,

  • rodziców, którzy wystąpili w przedstawieniu

  • oraz do Wszystkich Państwa, którzy okazali wielkie serce i czynnie włączyli się w licytację.

    Gorące słowa podziękowania kierujemy również do p. Ilony Gieroń – Handerek, która zainspirowała nas do działania i wspierała artystycznie przez cały czas!
    Dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu tegoroczna akcja odniosła duży sukces!     Szczegółowe informacje dotyczące zebranej kwoty przekaże w osobnej informacji Rada Rodziców.
                                                                             Z wyrazami szacunku i wdzięczności
                                                                                   Organizatorzy „Gwiazdki czas”

Zabawa z okazji Helloween

     Z okazji tej sympatycznej tradycji odbyła się zabawa zorganizowana przez Radę Rodziców, która przygotowała wiele atrakcji dla uczestniczących w niej uczniów. W czasie imprezy odbyły się konkursy prowadzone przez panią Agnieszkę Majewską: na budzący największą grozę strój, na najciekawszy plakat stanowiący dekorację sali. Wielkie emocje stały się udziałem uczestników i publiczności trzymającej kciuki za swych faworytów, którzy zmagali się w zespołowym turnieju, przygotowując m.in. żywą mumię z ...papieru toaletowego. Wszyscy uczestniczący w zabawie zostali poczęstowani słodyczami, a szczęśliwcy z klas I-III wylosowali bilety wejścia do bawialni Kubuś.
     W trakcie imprezy Rada Rodziców sprzedawała ciasta, słodycze i napoje. Dochód   kwocie 651 zł zasilił konto RR, na którym gromadzone są fundusze na zakup najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych.

Medale Komisji Edukacji Narodowej

     15 października w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano medalami i nagrodami nauczycieli oraz pracowników placówek oświatowych w województwie śląskim.
Niezwykle miło nam poinformować, że dyrektor szkoły - p.Dariusz Proksa otrzymał z rąk śląskiego wojewody i kuratora oświaty Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Gratulujemy wyróżnienia!

Festyn POŻEGNANIE LATA

    Dnia 21 września odbył się w naszej szkole festyn dla uczniów i ich rodzin. Tematem przewodnim było pożegnanie lata.
    Impreza została zorganizowana i przeprowadzona przez Radę Rodziców, która jest dowodem, że pasja, zaangażowanie i kreatywność rodziców to niezbędny warunek powodzenia wielu działań szkolnych, zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych.
    Festyn odbył się w godzinach popołudniowych, a złożyło się nań wiele atrakcji, m.in. konkursy, zajęcia sportowe. Nadwątlone siły można było zregenerować na stoiskach z pysznymi ciastami, kiełbaskami z rożna i innymi kulinariami.
    Mnóstwo emocji i spore zainteresowanie wzbudził mecz siatkówki, w którym spotkali się rodzice z nauczycielami. Mimo niesamowitego wsparcia ze strony kibicującym pedagogom zwycięstwo zasłużenie przypadło rodzicom.
    Impreza była bardzo udana i mamy nadzieję, że stanie się tradycją naszej szkoły.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

     Dzień 1 września 2014 roku w miał bardzo odświętny charakter, ponieważ odbyła się u nas miejska inauguracja roku szkolnego 2014/2015.
     Szkoła, która dzięki generalnemu remontowi, zyskała nowoczesne oblicze, gościła parlamentarzystów RP, przedstawicieli Zarządu Miasta z prezydentem Zbigniewem Podrazą, radnych Rady Miejskiej oraz dyrektorów dąbrowskich placówek oświatowych.
     Uroczystość była niezwykle emocjonującym przeżyciem przede wszystkim dla rozpoczynających naukę w klasie pierwszej sześciolatków, ich rodziców i dziadków, którzy ze wzruszeniem towarzyszyli swym pociechom w tej szczególnej chwili.
      Inauguracja stanowiła też dobrą okazję do podziękowań dla osób, których życzliwości i wwsparciu placówka zawdzięcza tak imponującą przemianę. Dyrektor, pan Dariusz Proksa, wręczył sponsorom i przyjaciołom szkoły pamiątkowe statuetki.
      Na zakończenie uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny, którego tematem przewodnim były wspomnienia z wakacyjnych podróży. Piosenkom i wierszom towarzyszyła prezentacja multimedialna, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem, ponieważ złożyły się na nią zdjęcia ukazujące naszych uczniów wypoczywających w różnych zakątkach Polski i świata.
      „W rok szkolny 2014/2015 wchodzimy pełni zapału i energii. Cieszymy się, że możemy rozpocząć pracę z naszymi wychowankami w warunkach na miarę XXI wieku”- powiedział dyrektor, Dariusz Proksa. Zaznaczył przy tym, że to nie mury i wyposażenie są najważniejsze, bowiem o obliczu szkoły w głównej mierze decyduje społeczność placówki: uzdolnieni uczniowie, kreatywni nauczyciele i zaangażowani rodzice.

Ciekawe linki:

Edukacja         szkola net           Slownik           Encyklopedia           PWN
logo         wsipnet         WSiP         GWO         Wikipedia

Szkoła Podstawowa nr 21 w Dąbrowie Górniczej

Informacje o plikach COOKIE
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...