20.12.2011 r.

     W grudniu 2011r. klasy 4b i 4c skończyły omawiać lekturę Pinokio i wzięły udział w klasowym turnieju Pinokio, czyli warto być mądrym. Znacznie wcześniej uczniowie zostali zapoznani z zasadami rozgrywek oraz zgłosili swój udział w przygotowaniach poszczególnych zespołach zadaniowych, w których mogli wykazać się zarówno swą wiedzą na temat lektury, ale także innymi umiejętnościami, talentami, sprawnością działania. Taka formuła konkursu umożliwia każdemu zdobywanie punktów, daje satysfakcję z wyniku i wspólnego sukcesu. W czasie konkursu uczniowie odpowiadali na pytania, zestawiali rozsypanki, prezentowali z pamięci fragmenty lektury, opowiadali o wydarzeniach przedstawionych na ilustracjach, wykonywali afisz, rozwiązywali zadania matematyczne i rebusy, zaprezentowali ruchome pajacyki, wykonane w domu. Turniej zakończył się zwycięstwem klasy 4„c” a pajacyki z wizerunkiem Pinokia stały się ozdobą szkolnej biblioteki.

Graj i pomagaj

     W III Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży Dąbrowskich Szkół pt. „Graj i pomagaj” w kategorii plastycznej zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 21.
     Grand Prix zdobyła Weronika Borkowska z klasy trzeciej. I miejsce zajęła uczennica klasy pierwszej Sylwia Baniak, natomiast w kategorii klas 4 — 6 II miejsce przypadło Agacie Rok z klasy szóstej, III miejsce — Julii Kwas z klasy piątej. Wyróżnienie otrzymała Julia Gudwańska z klasy czwartej. W kategorii muzycznej III miejsce zajęła uczennica klasy szóstej Julia Nowakowska. Uczniów przygotowywali - nauczyciel plastyki - Barbara Kochańska, nauczyciel muzyki - Jarosław Szafarski.

Akcja profilaktyczna „Życie bez nałogów”

     Jak co roku w listopadzie zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną: „Życie bez nałogów”. Rozpoczęła się ona w trzeci czwartek listopada (17.11.2011r.), kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Hasło z taką właśnie informacją witało wszystkich wchodzących do szkoły: uczniów, nauczycieli, pozostałych pracowników, rodziców i dziadków, którzy przyprowadzają dzieci do szkoły. Na ścianach korytarzy zawisły plakaty edukacyjno – informacyjne o szkodliwości palenia tytoniu i o innych niebezpiecznych uzależnieniach. Na korytarzu II piętra zawieszono swoiste „pranie”, utworzone z kolorowych kartek z rymowankami ośmieszającymi palenie papierosów. Na I piętrze przygotowano tablicę informacyjną zawierającą najważniejsze treści związane z profilaktyką uzależnienia od nikotyny. Wśród uczniów wszystkich klas ogłoszono konkurs na rodzinną rymowankę o charakterze profilaktycznym. Pani pedagog – Alina Proksa, wychowawca świetlicy – Ilona Gieroń–Handerek i Pan Jarosław Szafarski z pomocą chórku dziewcząt z klasy szóstej, uczyli wszystkie klasy piosenki zespołu Leszcze pt.„Genowefa” (Genowefa, Genowefa, papierosów tyle nie pal …). Na przerwach, chętni uczniowie, przy dźwiękach piosenki, bawili się wspólnie na korytarzu II piętra. Utrwalaliśmy w ten sposób słowa piosenki. Pracownicy szkoły mieli przypinane plakietki o treści: „Palenie jest uleczalne”, a palacze zobowiązali się do niepalenia (chociaż w tym dniu). Jednej pani udaje się nadal nie palić.
     23 listopada pani pedagog przeprowadziła prelekcję dla rodziców uczniów klas piątych na temat: Co należy wiedzieć i co należy zrobić, aby chronić dzieci przed uzależnieniami.
     W dniu 8 grudnia zorganizowano apel, na którym podsumowano akcję profilaktyczną:
- rozdano nagrody i dyplomy laureatom konkursu literackiego,
- przedstawiono teatrzyk pt. Komputeromania, przygotowany przez uczniów kl. IVa wraz
  z wychowawcą – Joanną Furgalińską,
- odśpiewano wspólnie piosenkę „Genowefa”.

 

     Laureaci konkursu:
I miejsce:     Wiktoria Pietrzak, kl. III b
                    Piotr Bukowski, kl. III b
II miejsce:   Wiktoria Krawczyk, kl. IV b
                    Adam Czerwiec, kl. III b
III miejsce:  Wioleta Bogdan, kl. VI a
                    Joanna Bobbe, kl. III b

                                                                                    Alina Proksa – pedagog szkolny

6.12.2011 r.

     Każdego roku, 6 grudnia, wszystkie dzieci niecierpliwie wypatrują ubranego na czerwono gościa. I tym razem przybył do naszej szkoły. Odwiedził wszystkie klasy, gdzie rozdał słodycze, wcześniej skrupulatnie sprawdzając, kto był grzeczny, a kto ma jakieś grzeszki na sumieniu.

Listopad „Miesiącem pod psem”

     Listopad w naszej szkole był tradycyjnie „Miesiącem pod psem”. Rozpoczęła się wówczas coroczna akcja wspierania jesienno-zimowej działalności Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Na korytarzu przygotowano ekspozycję, na której zaprezentowano fotoreportaż z tej placówki. Jego literackim uzupełnieniem był przejmujący wiersz Ryszarda Marka Grońskiego „Schronisko”. Na wykazie wymieniono przedmioty, które mogą się tam przydać. Znalazła się na nim zarówno karma dla psów i kotów, makarony i kasze, garnki i blaszane miski, płyny do naczyń i inne środki czystości, koce i stara odzież wełniana, a także gumowe zabawki, które choć na chwilę dostarczą skrzywdzonym zwierzętom trochę rozrywki. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu rodziców do końca miesiąca zgromadziliśmy kilkadziesiąt kilogramów różnorodnej karmy, oryginalne opakowania kaszy i makaronu, środki czystości, kocyki i starą odzież.
     5 grudnia dary zostały przewiezione do placówki. Z rąk kierownika otrzymaliśmy podziękowania dla uczniów, ich rodziców oraz organizujących akcję nauczycieli.

25.11.2011 r.

     25 listopada 2011 roku był w naszej placówce dniem wyjątkowo radosnym. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia każdy uczeń mógł przyjść do szkoły w towarzystwie swej ulubionej maskotki. Misie towarzyszyły nam podczas lekcji, przerw oraz w czasie przedpołudniowej imprezy zorganizowanej na sali gimnastycznej. Na początku dzieci poznały historię zabawki sięgającej XIX wieku i obejrzały fragmenty filmów z najsłynniejszymi misiowymi bohaterami. Potem były piosenki, tańce i zabawy. Nie zabrakło oczywiście najpopularniejszego utworu „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Nasze świętowanie uzupełniała wystawa „Misie z różnych stron świata”. Na scenie zasiadły maskotki, które trafiły w ręce uczniów w charakterze prezentów i upominków zakupionych przez najbliższych i przywożonych do Polski z odległych krajów i kontynentów. Licznie prezentowane były misie z USA i Niemiec. Prawie każdy europejski kraj miał swego przedstawiciela, niektóre pluszaki nosiły na piersi nazwę państwa bądź jego symbole. Najoryginalniejszy był jednak miś z Japonii w papierowym ubranku, dzierżący w łapce narodową flagę. Żywe zainteresowanie wzbudził miś pochodzący z Danii, z niepełnosprawną nóżką, podpierający się kulą.
     Organizatorzy przedsięwzięcia Iwona Cichowlas, Bożena Walotek oraz współpracujący z nimi Jarosław Szafarski i ksiądz Piotr Szczęsny dziękują wszystkim uczniom, którzy zaprezentowali swe misie na wystawie, przyszli do szkoły z maskotkami i świetnie się bawili oraz nauczycielom za wszelką pomoc w zrealizowaniu tej imprezy.

Ciekawe linki:

Edukacja         szkola net           Slownik           Encyklopedia           PWN
logo         wsipnet         WSiP         GWO         Wikipedia

Szkoła Podstawowa nr 21 w Dąbrowie Górniczej